Description
Features
- Quality and construction that meets or exceeds OEM
- Skirts have a nonabrasive, expansion-retarding MoS2 (Molydenum Disulfide) coating to reduce heat and friction for added power and longevity
- MoS2 coating actually draws heat through piston walls and out the bottom
- Specially hardened tops add strength to ring grooves
- Features improved E-clip design
- Order one per cylinder.
Specs
| Bore – Oversize | +0,50 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Piston Material | Aluminum |
| Skirt Coating | Moly Coated |
| Riding Style | Watercraft |
| Bore – Oversize | +0.50 mm |
| Bore Size | 80.50 mm |
| Model | Platinum Series |
| Engine Type | 2-Stroke |
Part Notes
- Kit Includes:
- • Platinum Series Piston
- • Wrist Pin
- • Ring Set
- • Circlips
| 1995-1997 | Kawasaki | JH 750 C ZXi |
| 1995-1996 | Kawasaki | JS 750 SXi |
| 1996-2003 | Kawasaki | JH 1100 A Zxi |
| 1996-1997 | Kawasaki | JH 750 Super Sport Xi |
| 1997-1999 | Kawasaki | JT 1100 STX |
| 1998-1999 | Kawasaki | JH 750 G Xi Sport |
| 1998-2002 | Kawasaki | JS 750 SXi Pro |
| 1998 | Kawasaki | JT 750 C STX |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.



![WSM Rotary Valve Shaft [MPN: 010-457]](https://www.carpartspact.com/wp-content/uploads/2026/03/wsm-rotary-valve-shaft-mpn-010-457-nnwmdolb44856.webp)


Reviews
There are no reviews yet.