Description
Features
- Quality and construction that meets or exceeds OEM
- Features improved E-clip design
- Contains piston, rings, pin and clips
- Additional rings available separately
- Order one per cylinder.
Specs
| Riding Style | ATV |
| Bore – Oversize | +0,50 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Units | Kit |
| Riding Style | UTV |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Bore – Oversize | +0.50 mm |
| Piston Material | Aluminum |
| Bore Size | 100.50 mm |
| Product Name | Piston Kit |
Part Notes
- Kit Includes:
- • Piston
- • Ring Set
- • Circlips
- • Wrist Pin
| 2001-2005 | Yamaha | Raptor 660R 4×2 |
| 2001-2005 | Yamaha | Raptor 660R SE 4×2 |
| 2001-2006 | Yamaha | YXR 660F Rhino 4×4 |
| 2002-2004 | Yamaha | YFM 660 F Grizzly 4×4 |
| 2004 | Yamaha | Raptor 660R LE 4×2 |
| 2005-2006 | Yamaha | YFM 660 FA Grizzly 4×4 |
| 2006 | Yamaha | Grizzly 660 Ducks Unlimited Ed. 4×4 |
| 2006 | Yamaha | Grizzly 660 Hunter Ed. 4×4 |
| 2006 | Yamaha | Grizzly 660 Outdoorsman Ed. 4×4 |
| 2006 | Yamaha | Grizzly 660 SE 4×4 |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.




![WSM Rotary Valve Shaft [MPN: 010-457]](https://www.carpartspact.com/wp-content/uploads/2026/03/wsm-rotary-valve-shaft-mpn-010-457-nnwmdolb44856.webp)
![WSM Traction Mat for Sea-Doo [MPN: 012-304BLK]](https://www.carpartspact.com/wp-content/uploads/2026/03/wsm-traction-mat-for-sea-doo-mpn-012-304blk-qukmsuvk25892.webp)
Reviews
There are no reviews yet.