Description
Features
- Hardcoat anodized piston
- Kit includes piston, rings, wrist pin, and retaining clips unless noted
Specs
| Stroke Length | 64.00 mm |
| Piston Size | 77.11 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Snow |
| Style | Heavy Duty |
| Bore – Oversize | Standard |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Bore – Oversize | Standard |
| Model | Premium Plus Series |
| Units | Kit |
| Type | Single Ring |
| Bore Size | 77.25 mm |
| Piston Material | Anodized Aluminum Alloy |
| 2007-2010 | Polaris | IQ 600 Dragon |
| 2007-2008 | Polaris | IQ 600 H.O. CFI LX |
| 2007-2015 | Polaris | IQ 600 H.O. CFI Touring |
| 2007 | Polaris | Indy 600 H.O. IQ CFI w/121\” Track |
| 2007 | Polaris | Indy 600 H.O. IQ LX CFI |
| 2007-2009,2012-2014 | Polaris | SwitchBack 600 H.O. CFI |
| 2008-2015 | Polaris | IQ 600 Shift |
| 2008-2013 | Polaris | IQ 600 Touring |
| 2009-2012 | Polaris | IQ 600 Shift w/121\” Track |
| 2009-2013 | Polaris | IQ 600 Shift w/136\” Track |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.






Reviews
There are no reviews yet.