Description
Features
- Forged from high-silicone aluminum alloy for maximum strength and dependability
- High-quality bearings are manufactured to the highest standards; case-hardened for maximum life and smooth operation at high engine speeds
Specs
| Material | Silicone |
| Riding Style | Snow |
| Riding Style | UTV |
| Inside Diameter | 20 mm |
| Type | Top End |
| Length | 25 mm |
| Product Name | Bearing |
| Riding Style | Watercraft |
| Application | Piston |
| Material | Aluminum |
| Outside Diameter | 25 mm |
| Units | Each |
| 1980-1991 | Yamaha | SRV 540 |
| 1983-1989 | Yamaha | V-Max 540 |
| 1987-1993 | Yamaha | Exciter 570 |
| 1987-1993 | Yamaha | Exciter II 570 |
| 1988-2005 | Yamaha | VK 540 |
| 1989-1990 | Honda | FL400R Pilot |
| 1989-2005 | Yamaha | VK 540 III |
| 1990-1993 | Yamaha | SJ 650 Super Jet |
| 1990-1993 | Yamaha | WR 650 WaveRunner LX |
| 1990-1993,1995-1996 | Yamaha | WRA 650 WaveRunner III |
| 1991-1995 | Yamaha | WRB 650 WaveRunner VXR |
| 1992-1995 | Kawasaki | JH 750 Super Sport |
| 1992-1995 | Kawasaki | JS 750 A SX |
| 1993-1995 | Kawasaki | JH 750 Super Sport Xi |
| 1993-1995 | Kawasaki | JT 750 A Sport Tourer |
| 1993-2005 | Yamaha | VK 540 II |
| 1994 | Kawasaki | JH 750 XiR |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 DX |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 LE |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 Mountain Max |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 ST |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 SX |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 X-TC |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 X-TC Deluxe |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 X-TC R |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 X-TR |
| 1994-1999 | Yamaha | V-Max 600 XT |
| 1994-1999 | Yamaha | VX 600 |
| 1995 | Kawasaki | JH 750 C ZXi |
| 1995-1997 | Kawasaki | JH 900 A ZXi |
| 1995 | Kawasaki | JS 750 SXi |
| 1995 | Kawasaki | JT 750 B STS |
| 1997-2006 | Kawasaki | JT 900 STX |
| 1998-1999 | Yamaha | Mountain Max 600 |
| 1998 | Yamaha | V-Max 600 SXS |
| 1998 | Yamaha | VT 600 Venture |
| 2001-2002 | Kawasaki | JT 900 B STS |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.






Reviews
There are no reviews yet.