Description
Features
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
Specs
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Diameter | 69.90 mm |
| Displacement | 499 cc |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Bore Size | 70.00 mm |
| Units | Kit |
| Displacement | 250 cc |
| Model | Forged Series |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Snow |
| Stroke Length | 65.00 mm |
| Bore – Oversize | Standard |
| Bore – Oversize | Standard |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
Part Notes
- Kit Includes:
- • 1x Piston
- • 1x Ring Set #2756CD
- • 1x Wrist Pin #S513
- • 1x Circlip Set #CW18
| 1976-1978 | Arctic Cat | Cheetah 5000 |
| 1976-1981 | Arctic Cat | El Tigre 5000 |
| 1976,1979 | Arctic Cat | Pantera 5000 |
| 1977-1980 | Arctic Cat | Lynx 2000 S |
| 1977-1978 | Arctic Cat | Pantera 5000 F/C |
| 1977-1979 | Arctic Cat | Panther 5000 |
| 1985-1990 | Arctic Cat | Cougar 500 |
| 1985 | Arctic Cat | Cougar S.E. |
| 1986-1987 | Arctic Cat | Cheetah F/C 500 |
| 1988-1990 | Arctic Cat | Cheetah Touring |
| 1990 | Arctic Cat | Cougar Mountain Cat |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.






Reviews
There are no reviews yet.