Description
Features
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
Specs
| Bore Size | 70.50 mm |
| Displacement | 514 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Bore – Oversize | +1.00 mm |
| Piston Diameter | 70.37 mm |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 65.80 mm |
| Type | Top End |
| Units | Kit |
| Model | Pro-Lite |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore – Oversize | +1,00 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Snow |
Part Notes
- Fits cast iron bore cylinders.
- For cylinder reed induction.
| 2000-2003 | Ski-Doo | MX-Z 500 |
| 2001 | Ski-Doo | Formula 500 Deluxe LC |
| 2001-2003 | Ski-Doo | Grand Touring 500 |
| 2001 | Ski-Doo | MX-Z 500 Trail |
| 2002-2003 | Ski-Doo | Legend 500 |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.






Reviews
There are no reviews yet.