Description
Features
- Vesrah valves are precision manufactured from top-quality materials to match OEM valves
Specs
| Head Diameter | 37,00 mm |
| Length | 90.64 mm |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Application | Intake |
| Product Name | Valve |
| Head Diameter | 37.00 mm |
| Stem Diameter | 7.00 mm |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ 1100 |
| 1982-2005 | Kawasaki | KZ 1000 J |
| 1982-2005 | Kawasaki | KZ 1000 K Ltd |
| 1982-2005 | Kawasaki | KZ 1000 M CSR |
| 1982-2005 | Kawasaki | KZ 1000 P Police |
| 1982-2005 | Kawasaki | KZ 1000 R Lawson Replica |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.






Reviews
There are no reviews yet.