Description
Features
- Powerful starting power at a great price
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as top brand-name Japanese batteries
- Rugged and provide more power over standard conventional batteries
- Include anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- All batteries are shipped dry
Specs
| Battery Maximum Charge Rate | 1.8 A |
| Product Name | Battery |
| Riding Style | ATV |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Weight | 9.4 lb |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Riding Style | Snow |
| Riding Style | Street |
| Riding Style | Watercraft |
| Units | Kit |
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Length | 7-1/8\” |
| Type | Heavy Duty |
| Height | 6-5/16\” |
| Model | Conventional |
| Width | 3-1/2\” |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Riding Style | Off-Road |
| Riding Style | UTV |
| Vent Location | Left |
| Volts | 12 V |
| 1983-1986 | Honda | VF1100C Magna V65 |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.






Reviews
There are no reviews yet.