Description
Features
- Powerful starting power at a great price!
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as OEM
- Rugged and provide more cranking power over standard batteries
- Lead calcium alloy reduces water loss and service by 66% compared to standard batteries
- Includes anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- Reduces self-discharge for longer time between charges
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
Specs
| Height | 6-5/16\” |
| Riding Style | Off-Road |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Type | Heavy Duty |
| Weight | 6.8 lb |
| Product Name | Battery |
| Vent Location | Left |
| Width | 3-1/8\” |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Riding Style | Snow |
| Riding Style | UTV |
| Volts | 12 V |
| Riding Style | Watercraft |
| Units | Kit |
| Length | 5-5/16\” |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Riding Style | ATV |
| Riding Style | Street |
| 1968-1974 | Honda | CB350F Super Sport |
| 1968-1972 | Honda | CB350K |
| 1968-1975 | Honda | CB450K |
| 1968-1974 | Honda | CB450K Super Sport |
| 1968-1973 | Honda | CL350K Scrambler |
| 1969-1974 | Honda | CL450K Scrambler |
| 1969-1970 | Honda | SL350K Motorsport |
| 1971-1973 | Honda | CB500 |
| 1971-1976 | Honda | CB500F |
| 1971-1973 | Honda | CB500K |
| 1972 | Yamaha | XS-2 650 |
| 1973 | Honda | CB350G Super Sport |
| 1973 | Yamaha | TX 650 |
| 1974-1976 | Honda | CB360 |
| 1974 | Honda | CB360G |
| 1974-1976 | Honda | CB360T |
| 1974-1978 | Honda | CB550F Super Sport |
| 1974-1979 | Honda | CB550K |
| 1974-1975 | Honda | CL360K Scrambler |
| 1974-1979 | Kawasaki | KZ 400 |
| 1975-1981 | Ducati | 900 SS |
| 1975-1977 | Honda | CB400F Super Sport |
| 1975-1976 | Honda | CB500T |
| 1975-1977 | Kawasaki | KZ 400 D |
| 1976-1977 | Yamaha | XS 360 |
| 1977-1978 | Kawasaki | KZ 400 A Deluxe |
| 1978 | Honda | CB400A Hawk Hondamatic |
| 1978-1981 | Honda | CB400T Hawk |
| 1978-1981 | Honda | CB400TII Hawk II |
| 1978-1981 | Honda | CM400A Hondamatic |
| 1979-1981 | Ducati | 900 MHR |
| 1979-1982 | Honda | CB650 |
| 1979-1982 | Honda | CB650C Custom |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ 550 C Ltd |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ 550 D Gpz |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ 750 E |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ 750 H Ltd |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ 750 L |
| 1980-1982 | Yamaha | SR 250 Exciter |
| 1980 | Yamaha | SR 250 S Exciter II |
| 1980-1984 | Yamaha | XS 400 |
| 1980-1981 | Yamaha | XS 400 Maxim II |
| 1980-1981 | Yamaha | XS 400 S Special |
| 1981-1983 | Kawasaki | KZ 650 H CSR |
| 1981-1983 | Yamaha | XJ 550 |
| 1981-1983 | Yamaha | XJ 550 Maxim |
| 1981-1983 | Yamaha | XJ 550 R Seca |
| 1981 | Yamaha | XJ 650 L Midnight Maxim |
| 1981-1983 | Yamaha | XJ 650 Maxim |
| 1982-1986 | Honda | CB450SC Nighthawk |
| 1982-1986 | Honda | CB450T Hawk |
| 1982 | Honda | CB650SC Nighthawk |
| 1982-1983 | Kawasaki | KLT 250 A |
| 1982-1983 | Yamaha | XJ 650 L Turbo Seca |
| 1982 | Yamaha | XJ 650 R Seca |
| 1982-1983 | Yamaha | XS 400 Maxim |
| 1982-1983 | Yamaha | XS 400 R Seca |
| 1982 | Yamaha | XS 400 S Heritage Special |
| 1983-1986 | Honda | VT500C Shadow |
| 1983-1984 | Honda | VT500FT Ascot |
| 1983 | Kawasaki | KLT 200 |
| 1983 | Kawasaki | KLT 250 C Prairie |
| 1983 | Yamaha | XV 500 Virago |
| 1984-1985 | Honda | VF500C Magna V30 |
| 1984-1986 | Honda | VF500F Interceptor |
| 1984 | Kawasaki | KZ 700 A |
| 1984-1985 | Yamaha | FJ 600 |
| 1986-1987 | Honda | CMX450C Rebel |
| 1986-1990 | Yamaha | YX 600 C Radian |
| 1986-1990 | Yamaha | YX 600 Radian |
| 1987 | Honda | VF700C Magna |
| 1987-1996 | Kawasaki | ZX 600 C Ninja R |
| 1987 | Yamaha | SRX 250 |
| 1988 | Honda | VF750C Magna V45 |
| 1990-1992 | Kawasaki | ZR 550 B Zephyr |
| 1992 | Kawasaki | ZX 600D Ninja |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.






Reviews
There are no reviews yet.