Description
Features
- Premium valve seats for applications using steel valves
- A specific combination of alloys allowed a creation of a high density, iron-based valve seat with uniform hardness, exceptional thermal qualities and high resistance to wear and recession caused by microwelding
- Only by using the latest developments in powdered metal technology were we able to blend these alloys to give a seat material with the qualities required for today’s engines
- These seats have been tested on the track and street in high-rpm applications with leaded, unleaded, and oxygenated fuel, as well as methanol, ethanol, nitrous, and forced induction applications
- Made in the U.S.A.
- Verify size before ordering.
Specs
| Product Name | Valve Seat |
| Units | Each |
| Valve Seat Height | 9.50 mm |
| Head Diameter | 33.00 mm |
| Inside Diameter | 24.00 mm |
| Material | Steel |
| Riding Style | Off-Road |
| Application | Exhaust |
| Outside Diameter | 33.00 mm |
| 2008-2016 | Suzuki | RM-Z 450 |
| 2010-2013 | Yamaha | YZ 450 F |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.






Reviews
There are no reviews yet.