Description
Features
- Can be worn on its own or as an Over-The Glasses frame
- Large enough to fit over most prescription glasses
- Anti-Fog and anti-scratch lenses
- 100% UV Protection
- Impact Resistant Polycarbonate Lenses
- Polycarbonate Frame
- ANSI Z80.3 approved
- Accept prescription lenses (not included)
- Includes microfiber pouch
Specs
| Frame Width | 149 mm |
| Model | Altitude |
| Riding Style | Bicycle |
| Color/Finish | Gray |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Graphic | Tortoise |
| Product Name | Sunglasses |
| Type | Over Glasses |
| Bridge Width | 10 mm |
| Lens Height | 49 mm |
| Lens Width | 61 mm |
| Size Group | Adult |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Temple Width | 136 mm |
| Color/Finish | Matte Gray |
| Gender | Unisex |
| Units | Each |
| Color/Finish | Matte |
| Riding Style | Street |
| Size | Large Frame |
| Finish | Matte |
| Material | Polycarbonate |
| Base Color | Gray |
| Riding Style | Snow |
Fitment Disclosure
This quick reference fitment information is provided to direct you to our catalog information and the manufacturer’s information. Consult manufacturer publication(s) and/or website(s) for specific fitment and application information and other important information. This fitment information is based upon the stock version of the motorcycle or unit referenced and any accessory added or other modification could invalidate the quick reference information provided.






Reviews
There are no reviews yet.